Loading

لطفا کمی صبر کنید...

تاریخ:۱۳۹۶/۰۵/۱۹

بازاری جذاب برای سرمایه گذاران طلا

بازاری جذاب برای سرمایه گذاران طلا

با توجه به پیش‌بینی های اخیر رئیس صنف کارفرمایان صنعت طلا و جواهر سرمایه گذاری بر روی بازار طلا برای سرمایه داران جذابتر خواهد شد.
در هفته ی گذشته شاهد بالا رفتن قیمت چندان زیادی در بازار طلا نبودیم و گاهی در بعضی موارد نیز طلا ارزان هم شد ولی رئیس صنف کارفرمایان صنعت طلا و جواهر می‌گویند طلا تا آخر سال جاری گرانتر خواهد شد. بنا به گفته ی محمد ولی در حال حاضر قیمت هر گرم طلای 18 عیار ۱۱۷‌هزار تومان می باشد و در آینده‌ای نه چندان دور به نرخ ۱۳۰ تا ۱۴۰‌هزار تومان می رسد و اگر بنا بر این باشد که هر گرم طلا تا پایان امسال ۲۳‌هزار تومان گرانتر شود، سرمایه گذاریه مبلغی به اندازه ی 1 میلیون و ۱۷۰‌هزار تومان در بازار طلا به مفهوم کسب سود ۲۳۰‌هزار تومانی در طی 7 ماه است در صورتی که بیشترین میزان بهره ی بانکی در صندوق‌ سپرده نیز به این اندازه نمی‌رسد.
با روند رشد قیمت جهانی اونس طلا در حدود 1270 دلار پیش بینی‌ها در مدت کوتاه حاکی از روند رشد نرخ طلا دارند، اونس طلا در ماه اخیر برای سومین هفته پیاپی روند رشدی خود را تجربه کرد و در روز جمعه هفته ی پیش در نرخ 1269 دلار توقف داشت تا در این حین کارشناسان و سرمایه‌گذاران توقع ادامه روند رشد قیمت را در هفته کاری جدید داشته باشند.
ریچارد بیکر، دبیر اورکا ماینرز می‌گوید که طلا فعلا در بازار شناور و قیمت آن نیز انعطاف پذیر است او همچنان اعتقاد دارد که دیتای کمتر از منظر تولید ناخالص داخلی آمریکا، احتمالا باعث کاهش نرخ بهره می شود و این شرایط برای طلا افزایشی خواهد بود، ‌علاوه براین اختلافات سیاسی در کاخ سفید هم ادامه دارد. وی ‌افزود که اخراج کارمندهای دولت ترامپ در واکنش به تحریم‌ آمریکا بر علیه روسیه، وجهه ی ژئوپلیتیک جدیدی به این تحولات خواهد داد. اینها شرایطی هستند که می توانند اونس را در هفته ی جاری به نزدیک 1280 دلار برسانند.  تحلیل های پرایس فیوچرز نیز انتظار ادامه روند افزایشی ارزش طلا را نشان می دهد و به نظر می آید که ارزش اسکناس دلار کماکان به ضعف ادامه دهد. افزایش تقاضای فیزیکی بالا خواهد رفت و خطرات ژئوپلیتیک نیز افزایش می یابد.
شرکت معدنی نیومونت اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های معدنی اکتشاف طلا بسیار کم و محدود شده است و اینگونه روند اکتشاف طلا می‌تواند به زیان تولید و عرضه ی جهانی طلا باشد. انتظار می رود که در ‌مدت زمان برنامه ریزی شده عوامل عرضه و تقاضا در بازار طلا بتوانند همچنان قوی و مستحکم ظاهر شوند. زمانیکه به سوی عرضه ی طلا می نگرید، سرمایه‌گذاری های کافی و لازم وجود ندارند. شرکت ما یکی از معدود شرکت‌هایی است که در پروژه‌های جدید طلا در دنیا در طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری کرده‌ است. احتمالا می رود که میزان تولید جهانی طلا تا سال 2020 میلادی بین پنج تا هفت‌ درصد کاهش یابد. از سوی دیگر با روند رشد افزایشی میزان تقاضا در بازار، به ویژه از سوی کشورهای هند و چین روبه رو خواهیم شد که رشد تقاضاها از طرف سطح متوسط جامعه در هند و چین عامل بسیار مهمی برای ادامه این روند صعودی تقاضای فیزیکی طلا در طول سال‌های آتی خواهد بود. و البته میزان تقاضاها از جانب صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در جهان نیز با روند افزایشی روبه رو خواهد ‌شد. و غیر از عوامل عرضه و تقاضا در بازار، سیاست‌های مالی و پول فدرال رزرو آمریکا نیز تاثیر بسزا بر تلاطم قیمت های جهانی طلا دارد. سیاست‌های سختگیرانه ی مالی و پولی آمریکا این توانایی را دارد که قیمت طلا را با نوسان بسیاری مواجه کند. سیاست‌های پولی فدرال رزرو از طرفی موثر بر ارزش دلار است و می‌تواند قیمت طلا را نیز تغییر دهد. بنا به اعتقاد تحلیلگران قیمت طلا در مدت کوتاهی تحت اثرات آمارهای  اقتصادی مهم آمریکا، اروپا و چین قرار خواهد گرفت و سیاست‌های مالی در بانک مرکزی بزرگ از جمله در اروپا، انگلیس و ژاپن می‌تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و این در حالی است که بانک مرکزی اروپا خواستار سیاست‌های تحریک کننده ی پولی است، اما صندوق بین‌المللی پول می خواهد که این سیاست‌ها اجرایی شده و ادامه داشته باشند. صندوق بین‌المللی پول می گوید که پیش‌بینی شده نرخ تورم در اروپا پایینتر از هدف تعیین شده در طی ماه‌های آینده باشد، بانک های مرکزی در اروپا نیز همچنان باید به اجرا در آوردن این سیاست‌های توسعه ی  پولی را در اولویت قرار دهند و سیاست‌ها را برای دوره ای طولانی حفظ کنند.

پیش‌بینی های افزایش قیمت طلا تا پایان امسال

با توجه به این شرایط بعضی از تحلیلگرها اعتقاد دارند روند افزایشی قیمت طلا تا پایان سال جاری ادامه پیدا می کند. رئیس‌ صنف کارفرمایان صنعت طلا و جواهر در ارتباط با نوسان و تغییرات در بازار دلار و طلا در طی ماه گذشته اظهار کرد قیمت طلا هنوز هم به قیمت واقعی خود نرسیده و تا پایان امسال و در اوایل سال آتی قیمت طلا افزایش خواهد داشت. محمدولی افزود که با توجه به اوضاع و مقام طلا، بهای طلا به نسبت سایر کالاها مطمئنا رشد بیشتری خواهد کرد. او اشاره کرد بهای هر گرم طلای 18 عیار ۱۱۷‌هزار تومان است و در آینده‌ای نه چندان دور به رقم ۱۳۰ تا ۱۴۰‌هزار تومان نیز خواهد رسید. محمدولی‌ اشاره کرد که با توجه به افزایش میزان سرمایه ‌گذاری در بورس کشور آمریکا و همینطور جدی تر شدن موضوع تحریم‌‌ها و بالا گرفتن‌ تنش های سیاسی در کره‌ شمالی در موضوع ساخت تسحیلات موشکی ما  شاهد آن بودیم که نرخ دلار طی ماه گذشته افزایش یافت و دلار نیز از قیمت 3 ‌هزار و 700 تومان به نرخ 3‌ هزار و 800 تومان رسید.

چرا نرخ طلا و سکه ی طلا افزایش یافت؟

همانگونه که دیدیم قیمت سکه ی طلا در ماه مرداد با روندی صعودی همراه بود و بعد از مدت کوتاهی ثبات صعود پیدا کرد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران علت افزایش قیمت طلا و سکه ی طلا در بازار را بدلیل افزایش نرخ ارز می داند که باعث بالا رفتن قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ی طلا نیز شده. کشتی آرای گفت که‌ در دو هفته پیش ماه جاری قیمت جهانی طلا صعودی بوده و تاثیرگذاری آن در بازار داخلی کشور خیلی کم بوده به این دلایل که یکی کم شدن تقاضا و از سوی دیگر از میان رفتن اختلاف قیمتی در بازار در طی ماه‌های گذشته بر روی قیمت طلا و سکه ی طلا.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت در طی چند روز پیش که قیمت جهانی طلا چند دلار کاهش پیدا کرد قیمت‌ در بازار طلا و سکه ی طلا افزایش پیدا کرد. این افزایش قیمت بدلیل افزایش نرخ ارز است. طبیعی است که در سال‌های پیشین نیز این اتفاق حادث شد که با خارج شدن حجاج ایرانی و تقاضا برای خرید ارز، قیمت ارز افزایش پیدا ‌کرد. موثرترین عامل افزایش قیمت طلا و سکه ی طلا افزایش نرخ ارز است و از جهتی دیگر اوضاع تقاضا معمولی است و تقاضا برای خرید طلا و سکه ی طلا کم است و افزایش تقاضا برای خرید ارز های عمده مخصوصا دلار ایجاد شده است.

(تعداد بازدید : 583)
نویسنده: واحد تامین اخبار ویکی طلا
نظرات:
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.