Loading

لطفا کمی صبر کنید...

تاریخ:۱۳۹۶/۰۵/۰۹

ایجاد هیجان برای بازار داد و ستد دلار و طلا

ایجاد هیجان برای بازار داد و ستد دلار و طلا

بعد از حدود نیم سال ثبات نسبی در بازار آزاد ارز و طلا، از اسفند ماه سال 95 با کاهش دوباره قیمت دلار به 3700 تومان، بار دیگر از چهارم مرداد ماه امسال قیمت دلار در بازار آزاد خود را به 3800 تومان رساند. در دی ماه سال 95 با رشد قیمت دلار در بازار نرخ این اسکناس در چهار روز متوالی به بالای 4 هزار تومان رسید، اما بعد آن کاهش قیمت‌ها آغاز شد و در مدت کوتاهی دلار دومرتبه  در میزان متوسط قیمت خود جا گرفت. اکنون نیز چند روز است دلار و برخی دیگر از ارزهای عمده در بازار صعود کرده اند که البته تا رسیدن به میزان اوج قیمت هایشان همانند سال‌های قبل فاصله بسیاری دارند.

امیدواری تداوم رشد طلای جهانی

قیمت جهانی اونس طلا در ظرف کمتر از هفت روز به بیش از 15 دلار افزایش یافت و در روز دوم مرداد ماه امسال قیمت جهانی هر اونس طلا در بازارهای بین المللی 1255 دلار شد  که با اطمینان حاصل کردن از سرمایه‌گذاران طلا نسبت به عدم تغییرات  بهره بانکی در امریکا به 1261 دلار و در روزگذشته به 1270 دلار رسید. کاهش پیدا کردن ارزش اسکناس دلار، خرید طلا را توسط دیگر ارزهای عمده ی بازار از دلار ارزانتر می‌کند و با افزایش میزان تقاضا قیمت در بازارها بالا می‌رود البته کارشناسان می گویند هنوز نیز برای تضعیف ارزش دلار در مواقعی که ناامنی های سیاسی در دولت امریکا وجود دارد پایانی نمی‌بینیم و نیز بدهی‌های کشور امریکا به سقف مهلت خودش نزدیکتر می‌شود، ما در بازار طلا بسیار با احتیاط اما امیدوار پیش می‌رویم. در ضمن عوامل دیگری هم برای کاهش ارزش اسکناس دلار وجود دارد و آن از نظر سرمایه‌گذاران طلا، ناامنی‌ها و تنش های سیاسی و اختلافات جناحی داخل کابینه ای دولت ترامپ است که هم اکنون وجود دارند و احتمالاً موانعی نه چندان کم برای اصلاحات مالیاتی و موسسات مالی ترامپ ایجاد کند.
در بازار طلای ایران نیز علت های بین المللی فوق برای افزایش قیمت این کالا و سوق دادن طلا به صعود، کمک کرده است. به طور مثال نرخ ارز مخصوصا اسکناس دلار و قیمت اونس طلا دو عامل بسیار موثر در تعیین نرخ طلا و سکه ی طلا در بازار داخلی ایران هستند که در روزهای گذشته نیز هر دو با افزایش همراه بوده اند و درنتیجه به تقویت قیمت‌ها در بازار طلای ایران کمک کرده اند.
در روزگذشته هرگرم طلا با عیار 18 به قیمت 118 هزار و 296 تومان رسید که به نسبت روزقبلش 716 تومان بیشتر شد. در بازار سکه ی طلا نیز هر عدد سکه تمام بهار طرح قدیم تا حدود هزار تومان رشد کرد اما در اواسط روز به 1 میلیون و 221 هزار و 550 تومان برگشت و تنها 50 تومان افزایش قیمت داشت. ولی سکه طلا تمام طرح قدیم بدون هیچ تغییری با نرخ 1 میلیون و 185 هزار تومان معامله شد. نیم سکه طلا به عنوان سکه ی پرطرفدار و پر داد و ستد بازار داخل با 2 هزار تومان رشد به 635 هزار و 500 تومان رسید اما ربع سکه طلا هیچ تغییری در پی نداشت و با 378 هزار و 500 تومان ثابت ماند. سکه طلا گرمی همچنان با افزایش هزار تومانی 251 هزار تومان نرخ گذاری شد. در ساعات کاری اولیه بازار طلا، امروز دوشنبه قیمت‌های سکه آتی که میزان قیمت آن را در ماه‌های آینده نشان می‌دهد با افزایش قیمت 5 هزار تومانی رو به رو شد به طوری که سکه آتی در اسفند ماه یک میلیون و 390 هزار و 500 تومان قیمت گذاری شده بود اما در اواسط روز بازار کاهش پیدا کرد و نرخها تا اسفند ماه با پنج هزار تومان کاهش همراه شدند.

(تعداد بازدید : 561)
نویسنده: واحد تامین اخبار ویکی طلا
نظرات:
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.